O fałszowaniu doniesień naukowych

Obserwując w sieci porażającą  w swej bezczelności i głupocie dezinformację w sprawie kryzysu spowodowanego wirusem CoVid-19, z racji pewnej dozy posiadanej wiedzy, postanowiłam na talerzu podać Państwu dwa, trzy przykłady nadużyć informacyjnych, a zasadzie kłamstw podawanych przez autorów tychże rewelacji…Chciałabym  tym samym zachęcić do weryfikowania podawanych informacji, chociażby przez proste wrzucenie w Google translator źródeł, na które autorzy artykułu czy filmowego wykładu śmiało się powołują, licząc chyba na totalne otumanienie albo lenistwo czytelników w kraju, w którym język angielski bywa dość popularny. Dziś  zapraszam do pochylenia się  nad odkryciem portalu, nomen-omen, prawy.pl pod tytułem
„ Miażdżący raport CDC : Zachorowalność rośnie wraz z częstotliwością noszenia maski!”

https://prawy.pl/110886-miazdzacy-raport-cdc-w-sprawie-koronawirusa-zachorowalnosc-rosnie-wraz-z-czestotliwoscia-noszenia-maski/?fbclid=IwAR1gmU_bt4-Rdq15R5ael_0tuTozCV8g_fK0bmTzCcPwPR8W26IHh-mBlYI#.X4bT4okaS88.facebook

Autorzy artykułu powołują się na opublikowany raport na stronie znanej organizacji Center of Disease Control ( brzmi to bardzo poważnie, prawda ? ) i podają na dole strony link do tegoż.

https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/wr/pdfs/mm6936a5-H.pdf?fbclid=IwAR3E3-BiWu5CERowrpnKtuQJAibFzDLWGIg-3Ija_CoKO-k3UH4O-zzT0DI

Po pierwsze tytuł tego raportu brzmi następująco:
„Związek bliskich kontaktów społecznych i Covid 19 wśród pacjentów objawowych w 11 ambulatoryjnych placówkach zdrowotnych – Stany Zjednoczone lipiec 2020” ( Community and Close Contact Exposures Associated with COVID-19 Among Symptomatic Adults ≥18 Years in 11 Outpatient Health Care Facilities — United States, July 2020)
Badanie z grubsza  polegało na pytaniu osób z pozytywnym wynikiem CoViD- 19 o zachowania społeczne w ciągu ostatnich 14 dni, w tym kontakt z inna  chorą osobą, noszenie masek, jedzenie w restauracjach, zakupy itd. Odpowiedzi na te pytania zestawiono w tabeli i porównano z grupą kontrolną, czyli grupą osób z ujemnym wynikiem CoVid.
Na portalu prawy.pl zamieszczono tylko drugą cześć tejże tabeli dotyczącą noszenia masek. Podkreślono kolorem czerwonym dane liczbowe . Rzekomo wynika z nich, że „zachorowalność wzrosła wraz z częstotliwością noszenia maski” Skąd te rewelacje, skoro badanie podaje podobne liczby w kolumnie ( po prawej ) obok a dotyczą one nie zakażonych ?
Dla ambitnych można prześledzić metodologię badania i dyskusję. Tego nie podejmuję się tutaj tłumaczyć. Co to jest OR oraz istotność statystyczna itd. W praktyce, na potrzeby codziennej praktyki lekarskiej , korzystamy zwykle z tzw. „Summmary”. Jest to konkluzja do jakiej twórcy badania dochodzą stosując w/w narzędzia statystyczne. W podsumowaniu tym jest napisane, że istnieje związek przyczynowo skutkowy pomiędzy dodatnim wynikiem badania na CoViD a dwiema sytuacjami : kontaktem z zakażonymi CoViD – 19  oraz korzystaniem z posiłków w restauracjach i barach( gdzie w/w maski, nawet jeśli sumiennie przez niektórych wszędzie noszone-są zdejmowane z wiadomych powodów ) Załączam oryginał i tłumaczenie mojego autorstwa. Można sprawdzić za Poczciwym Google Translator.

Tłumaczenie : Wyniki badania kliniczno-kontrolnego obejmującego objawowych pacjentów ambulatoryjnych z 11 amerykańskich placówek opieki zdrowotnej wykazały, że bliski kontakt z osobami z potwierdzonym COVID-19 lub udawanie się do miejsc, które oferują opcje jedzenia i picia na miejscu, były związane z infekcją COVID-19. Dorośli z pozytywnym wynikiem testu SARS-CoV-2, około dwa razy częściej zgłaszali posiłek w restauracji niż osoby z ujemnym wynikiem testu SARS-CoV-2.
Jakie są wnioski praktyczne dla zdrowia publicznego?
Jedzenie i picie w miejscach oferujących takie możliwości mogą być ważnymi czynnikami ryzyka związanymi z zakażeniem SARS-CoV-2. W celu ochrony klientów, pracowników i społeczności należy rozważyć wysiłki zmierzające do ograniczenia możliwego narażenia, gdy stosowanie masek i dystans społeczny są trudne do utrzymania, na przykład podczas jedzenia i picia.

Portal, prawy.pl , choć swą nazwą sugeruje pełną uczciwość przekazywanych informacji, powołując się na oryginalny tekst z zasobów rządowej amerykańskiej instytucji , więcej niż mija się z prawdą. Poddaję to Państwu pod rozwagę i pozdrawiam serdecznie.

Małgosia i Paweł O.

Zobacz też:

Ziemia jest płaska, wirus nie istnieje, a po nowym roku wszczepią nam czipy cz.1

Czy tylko o prawo do aborcji chodzi?

Comments

comments