PIASECZNO: Trwa wyburzanie ostatnich zabudowań byłego Polkoloru

 

 

 

Zakłady Kineskopowe „Unitra-Polkolor” – przedsiębiorstwo, które zajmowało się produkcją kineskopów dla telewizji kolorowej oraz ich podzespołów. Piaseczyńskie zakłady funkcjonowały w latach 1976–1991.

W latach 70. i 80. XX w. zakłady należały do Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego UNITRA i były jednym ze sztandarowych przedsięwzięć tzw. epoki Gierka. W 1979 rozpoczęto produkcję 21-calowych kineskopów kolorowych na licencji RCA. Zakłady posiadały własną hutę szkła kineskopowego opartą na licencji firmy Corning. Dla ułatwienia przejazdu pomiędzy siedzibą firmy a Warszawą uruchomiono linię trolejbusową.

W roku 1991 w wyniku porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Przekształceń Własnościowych a francuskim koncernem Thomson Consumer Electronics (później Thomson Multimedia, obecnie Thomson S.A.) utworzona została spółka joint venture Thomson Polkolor, której udziałowcem większościowym był partner francuski. W kolejnych latach spółka zmieniała nazwę na Thomson Multimedia Polska, Thomson Displays Polska, a później TDP Sp. z o.o.

W 2005 roku Thomson podjął decyzję o sprzedaży całej swojej gałęzi kineskopowej (oprócz zakładów w Piasecznie były to fabryki we Włoszech, w Meksyku i w Chinach) indyjskiemu koncernowi Videocon Industries Limited.

Po kilku latach zakład został sprzedany, w 2023 rozpoczęto wyburzanie hal zakładowych. Na jego miejscu powstaną hale magazynowe.

O prywatyzacji Polkoloru wspominał między innymi w swoim sławnym przemówieniu Andrzej Lepper

 

 

 

 

Comments

comments